Wystarczą dwie kreski

Obecnie używany znak równości = pojawił się po raz pierwszy w druku w roku 1557 w angielskim podręczniku arytmetyki „The Wheatstone of Witte” Roberta Recorde’a.

b4(Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Znak_r%C3%B3wno%C5%9Bci#/media/File:Rhind_
Mathematical_Papyrus.jpg)

Kim był Robert Recorde?

Żył w latach 1510-1558. Urodził się w Walii. Studiował na Oksfordzie i Cambridge, gdzie w 1545 roku uzyskał tytuł doktora medycyny. Był praktykującym lekarzem, m.in. nadwornym lekarzem Edwarda VI; powołany przez króla nadzorował prace w mennicach w Bristolu i Dublinie oraz w kopalni srebra w Irlandii. Zasłynął jako autor elementarnych podręczników matematyki. Aby poszerzyć krąg odbiorców, pisał po angielsku (a nie po łacinie jak było wówczas praktykowane), posługując się prostym, jasnym językiem. Ogromne wyczucie dydaktyczne, którym się wykazał w swoich pracach- większość miała postać dialogu między uczniem a nauczycielem – wskazuje na to, że prawdopodobnie zajmował się też nauczaniem. Ogromny sukces odniosła „The Grounde of artes”, pierwsza angielska książka dotycząca algebry, wydana w roku 1543.

Równość przez lata przedstawiana była przy pomocy słów, takich jak aequalesaequanturesgalefaciuntghelijck czy gleich, czasami w skróconej formie (np. aeq).

Skąd wziął się pomysł wprowadzenia nowego symbolu? Autor tłumaczy to następująco:„Aby uniknąć nudnego powtarzania tych słów – jest równe ­– będę wstawiał, tak jak zwykle to robią w moich pracach, parę równoległych bliźniaczych kresek jednakowej długości, w taki sposób =======, ponieważ żadne dwie rzeczy nie mogą być bardziej równe.”

b1

Pierwsze równanie, które występuje na powyższym zdjęciu obecnie należałoby zapisać w formie     14x  + 15 = 71. Widoczny znak odnosi się do jednostki, w której  wyrażone były wielkości związane równaniem. Znak niewiadomej obejmował nie tylko liczbę, ale i jednostkę.

Autorstwo Recorde’a jest kwestionowane, gdyż symbol ten pojawia się w manuskrypcie przechowywanym w bibliotece Uniwersytetu w Bolonii, datowanym na lata 1550–1568 – możliwe jest więc, iż któryś z bolońskich uczonych wprowadził to oznaczenie przed Recorde’em.

Znak równości został później na pewien czas porzucony. Ponownie pojawił się w anonimowym dodatku do angielskiego wydania „Descriptio Napiera”, w tłumaczeniu Edwarda Wrighta, z 1618 roku (autorstwo dodatku przypisuje się Williamowi Oughtredowi).

K

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s