Genialni Matematycy – Carl Friedrich Gauss, czyli „Książę matematyków”

Carl Friedrich Gauss urodził się w 1777 roku w Brunszwiku (Niemcy) w ubogiej rodzinie. Jego ojciec pracował jako pomocnik murarski. Od dzieciństwa Gauss przejawiał szczególne uzdolnienia, zwłaszcza do matematyki. Sam nauczył się liczyć i osiągał spektakularne sukcesy w nauce. Wzbudził tym zainteresowanie księcia Brunszwiku, Karola Wilhelma, który postanowił sfinansować jego edukację. 
Gauss studiował matematykę na Uniwersytecie w Getyndze. Badacz nie ukończył jednak tej uczelni, ale w 1799 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Helmstedt. Od 1807 roku pracował jako profesor na Uniwersytecie w Getyndze. Był również dyrektorem tamtejszego obserwatorium astronomicznego, przy którym założył pracownię geomagnetyczną do badań elementów magnetyzmu ziemskiego. Zmarł w 1855 roku.

gaus

Carl Friedrich Gauss nie bez powodu był nazywany „Księciem Matematyków”. Jest on twórcą geometrii nieeuklidesowej. Przy pomocy linijki i cyrkla wykreślił siedemnastokąt foremny. Odkrył i opisał geometrię dowolnej powierzchni. Szczególne znaczenie dla rozwoju matematyki mają jego twierdzenia dotyczące krzywizn, jak twierdzenie wyborne. Ponadto uczony zajmował się teorią liczb. Odkrył między innymi prawo wzajemności reszt kwadratowych. Poza tym zajmował się rachunkiem różniczkowym i całkowym oraz statystyką matematyczną.
Istotne okazały się również  jego spostrzeżenia na temat teorii prawdopodobieństwa. Gauss wprowadził w tej materii tak zwany rozkład normalny (rozkład Gaussa) pozwalający oszacować częstość występowania jakiegoś zjawiska czy cechy.

gaus2
Podobizna Gaussa na dziesięciomarkowym banknocie (emisja banknotów od 1989 r.).

Na polu fizyki Gauss badał zjawisko elektryczności i magnetyzmu. Między innymi skonstruował pierwszy telegraf elektromagnetyczny. Od jego nazwiska jednostka indukcji magnetycznej została nazwana gausem. Ponadto bardzo istotne z jego dokonań dotyczą optyki. To właśnie on określił oś optyczną soczewki, a także opisał środek soczewki, ogniskową i ognisko.

W zakresie astronomii obliczył orbitę planetoid Ceres, Pallas, Juno i Westy. Teorie astronomiczne znalazły się w dziele „Teoria ciał niebieskich obiegających Słońce po orbitach stożkowych”. Jako geodeta Gauss dokonywał pomiarów Ziemi za pomocą samodzielnie skonstruowanego narzędzia – tak zwanego heliotropu. Dzięki zainteresowaniu kartografią przedstawił odwzorowanie kartograficzne elipsoidy obrotowej na płaszczyźnie, ułatwiające wykonywanie obliczeń geodezyjnych.

Ciekawostka: Carl Friedrich Gauss, kiedy chodził do szkoły, sprawiał swoim nauczycielom spore kłopoty. Pewnego dnia jego nauczyciel matematyki, chcąc mieć spokój na lekcji, polecił dzieciom zsumować wszystkie liczby naturalne od 1 do 40. Ledwie skończył dyktować zadanie, mały Gauss już podał rozwiązanie. Zauważył bowiem, że suma tych liczby jest równa wartości wyrażenia (n + 1)n/2  , gdzie jest największą z sumowanych liczb.

gaus3
„Jobs als Schulmeister“ – Johann Peter Hasenclever

Pozdrawiam K

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s