Pitagoras Mistyka – Matematyka – Magia Część II

11

Pitagoras mieszkał na rodzimej wyspie w czasach kiedy władał nią tyran Polikrates. Mędrcowi nie odpowiadały rządy tyrana w związku z czym wyjechał do Italii. Jednak w czasie swojej podróży odwiedził Egipt skąd prawdopodobnie zaczerpną część swojej wiedzy matematycznej.  Niektórzy twierdzą, że dzięki Egipcjanom Pitagoras może pochwalić się tyloma osiągnięciami. Istnieje teoria, że twierdzenie nazwane jego imieniem znane było w Egipcie już wcześniej. Kiedy dotarł do Krotony założył swoją szkołę. ( Przeczytaj więcej na temat Szkoły Pitagorejskiej).

Poza filozofią i matematyką zajmował się astronomią i medycyną. Stwierdził, że Ziemia jest kulista i istnieje w „kosmosie”.  Uważa się go za twórcę medycyny holistycznej, czyli leczenia polegającego na przywróceniu choremu równowagi psychofizycznej. Pitagoras został wypędzony z Krotony ponieważ mieszkańcy obawiali się że będzie chciał objąć władzę. Jego szkoła została spalona, a on sam do końca życia przebywał na wygnaniu. Jednak  jego idee przetrwały jeszcze kilka stuleci i wywarły trwałe piętno na rozwoju nauki.

Ciekawostki nt. Pitagorasa:

 • Pitagoras wprowadził termin „filozofia” (tzn. umiłowanie mądrości) dla zaznaczenia, że mądrość jest rzeczą boską, a człowiekowi dostępne jest jedynie jej umiłowanie.
 • Był prawdopodobnie wegetarianinem.
 • Pitagorejczycy wierzyli w reinkarnację.
 • Legenda głosi, że Pitagoras miał dar rozmawiania ze zwierzętami. Podobno przekonał niedźwiedzia, który nękał okoliczną ludność, aby przestał atakować ludzi. Innym razem przekonał wołu, aby nie jadł bobu, bo po nim choruje.
 • Pitagorejczycy, badając figury podobne, umożliwili wykonywanie rysunków w skali, planów i map (nie istniały one w kulturach narodów pozaeuropejskich), czemu zawdzięczamy późniejsze wielkie odkrycia geograficzne, rewolucję przemysłową i wiele innych osiągnięć.

Myśli Pitagorasa:

 • „Przyjaciel to ten, który jest drugim ja. Tak jak 220 i 284.”
 • „Natura jest wszędzie taka sama.”
 • „Wszechświat jest kosmosem, uporządkowaną całością i każdy z nas jest częścią kosmosu.”
 • „Tak długo, jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie ten, kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.”
 • „Najkrótsze wyrazy – „tak” i „nie” – wymagają najdłuższego zastanowienia.”
 • „Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie.

  Pozdrawiam K

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s