Paradoks Simpsona 1

Edward Hugh Simpson (ur. 10 grudnia 1922 r.)

1

Statystyk, najbardziej znany z opisania wraz z Udny Yule paradoksu Simpsona. Został wprowadzony do myślenia o statystykach matematycznych jako kryptoanalityk w Bletchley Park (1942-45). Podczas podyplomowych studiów na Uniwersytecie w Cambridge w 1946 r. wraz ze swoim wychowawcą Maurice Bartlett napisał artykuł „Interpretacja interakcji w tabelach kontyngentowych”, a następnie opublikował go w Journal of the Royal Statistic Society w 1951 r. na prośbę Bartletta.

Paradoks Simpsona
Jest to paradoks statystyczny polegający na tym, że efekt działania kilku grup wydaje się odwrotny, kiedy te grupy połączymy ze sobą. Powszechnie wiadomo, że im większy zestaw danych, tym bardziej wiarygodne wnioski. Efekt ten pojawia się w naukach społecznych i statystyce związanej np. z medycyną, kiedy zmienna ważona, która różni się od wartości określonej indywidualnie dla poszczególnych grup, jest używana do oceny połączonych grup. Ale co to właściwie znaczy?

Zastosowanie paradoksu Simpsona w życiu codziennym
Pojęcie tego paradoksu jest z pozoru niezrozumiałe i trudne, potrafi namieszać mocno w różnych analizach statystycznych, lecz tak naprawdę jest używane w życiu codziennym. Warto mieć świadomość, że możemy być za jego pomocą na różne sposoby oszukiwani. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie próbuje nami zmanipulować, pokazując tę część wyników, która jest dla niego korzystna.

Przedstawię Wam to na przykładzie bezrobocia w dwóch małych miejscowościach: A i B. Podzielmy mieszkańców na dwie grupy: osoby w wieku poniżej 50 roku życia i pozostałych.

miejscowość A

  zatrudnieni wszyscy bezrobocie
osoby w wieku 50 i więcej lat 65 120 45.83%
osoby w wieku poniżej 50 lat 175 180 2.78%
razem 240 300 20.00%

miejscowość B

  zatrudnieni wszyscy bezrobocie
osoby w wieku 50 i więcej lat 20 40 50.00%
osoby w wieku poniżej 50 lat 250 260 3.85%
razem 270 300 10.00%

W miejscowości A mamy do czynienia z mniejszym bezrobociem zarówno wśród ludzi młodszych jak i starszych. Ale sumarycznie, niestety, okazuje się, że bezrobocie jest dwa razy wyższe niż w miejscowości B. Jeśli w obu miejscowościach rządzą dwie różne partie polityczne, to jestem przekonana, że każda z nich wykorzystałaby inne dane, żeby przekonać swoich potencjalnych wyborców, iż lepiej potrafi walczyć z bezrobociem.

W której miejscowości chętniej byście zamieszkali? Jeśli w miejscowości A partia polityczna podałaby przykłady poszczególnych jednostek, bo jest to korzystniejsze, a w miejscowości B zostałaby podana suma bezrobocia, która okazuje się mniejsza niż w miejscowości A? Gdy popatrzeć na tak podane informacje, to są one korzystne dla obu miejscowości. Za to szczegóły i informacje, które nie zostały podane potrafiłyby zaskoczyć wiele osób. Warto zdawać sobie z tego sprawę i czasem poszukać drugiego dna tam, gdzie wszystko wydaje się proste i oczywiste 😊

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s