Pitagoras. Mistyka – Matematyka – Magia Część I

pi1

Pitagoras jest postacią, która każdy z nas kojarzy głównie z matematyką a w szczególności z słynnym twierdzeniem. Okazuje się jednak, że jego życie związane było nie tylko z tą dziedziną wiedzy. Pitagoras był także filozofem oraz politykiem. Ze względu na różne opowieści na jego temat urósł do rangi legendy. Wiele z tych historii jest nieprawdziwych a czasami nawet wzajemnie się wykluczają. Mimo wszystko trwale zapisał się w kartach historii.

pi2

Pitagoras urodził się w 582r. p.n.e. na wyspie Samos. Są różne wersje dotyczące jego genealogii. Niektóre źródła podają, że był on synem boga Hermesa. Jak głosi legenda Hermes obiecał swojemu synowi, że spełni jego życzenie. Zastrzegł jednak, że nie uczyni go nieśmiertelnym. Pitagoras poprosił o pamięć doskonałą. Pragnął zachować w pamięci wszystko to co go spotkało za życia jak i po śmierci, ponieważ wierzył w wędrówkę dusz. Był pewny, że po śmierci dusza zamieszkuje inne ciała. Chciał aby w kolejnych wcieleniach pamiętać co go spotkało w poprzednich życiach.

Słynne myśli Pitagorasa:
„Wszystko jest liczbą.”
„Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.”
„Kto zatraca się w cierpieniu, nie może być człowiekiem wolnym.”
„Naprawdę poznajemy człowieka dopiero po jego śmierci.”
„Milcz albo powiedz coś takiego, co jest lepsze od milczenia.”
„Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi.”
„U przyjaciół wszystko jest wspólne.”

Garść ciekawostek  o Pitagorasie:

W młodości Pitagoras był utalentowanym pięściarzem i zapaśnikiem. Zdobywał laury olimpijskie, wygrywając wszystkie walki.

Pitagoras miał zalecać swoim uczniom zadawanie sobie codziennie wieczorem pytań: Jaki błąd popełniłem? Co zdziałałem? Jakiego obowiązku zaniedbałem?

W przypadku wyrzucenia kogoś ze wspólnoty pitagorejczyków kopano odrzuconemu grób. Pozostawał on pusty i był symbolem śmierci tej osoby dla wspólnoty.

Z wdzięczności dla bogów za udowodnienie twierdzenia nazywanego jego imieniem Pitagoras miał złożyć hekatombę, czyli ofiarę ze stu byków.

Pozdrawiam K

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s