Wieża z Hanoi

Hanoi to  kilkumilionowe miasto. Jest stolicą Wietnamu, leży w północnej części kraju.

1hanoi

Według legendy, w wielkiej świątyni Benares w Hanoi, pod kopułą, która wyznacza dokładny środek świata, znajduje się płytka z brązu, na której umocowane są trzy diamentowe igły, wysokie na łokieć i cienkie jak talia pszczoły. Na jednej z tych igieł, w momencie stworzenia świata, Bóg umieścił 64 krążki ze szczerego złota. Największy z nich leży na płytce z brązu, a pozostałe jeden na drugim, idąc malejąco od największego do najmniejszego.

Bez przerwy we dnie i w nocy mnisi przekładają krążki z jednej diamentowej igły na drugą, przestrzegając niewzruszonych praw Brahma. Prawa te chcą, aby kapłan na służbie brał tylko jeden krążek na raz i aby umieszczał go na jednej
z igieł w ten sposób, by nigdy nie znalazł się pod nim krążek mniejszy. Wówczas, gdy 64 krążki zostaną przełożone z igły, na której umieścił je Bóg w momencie stworzenia świata, na jedną z dwóch pozostałych igieł, to wszystko: wieża, świątynia, bramini rozsypią się w proch i w jednym oka mgnieniu nastąpi koniec świata.

Czy powinniśmy w związku z tym obawiać się bliskiego końca świata? Na szczęście nie! Bowiem nawet gdyby mnisi, stosując się do wyznaczonych reguł, przekładali krążki w jak najbardziej efektywny sposób, to i tak będą musieli wykonać co najmniej 18 446 744 073 709 551 615 ruchów!
Zakładając, że jeden ruch trwa zaledwie sekundę, to cała operacja przełożenia trwałaby około sześćset miliardów lat.

Zastosowanie
Mimo swojego wieku łamigłówka jest stale tematem prac matematyków i znane są jej bardziej rozbudowane wersje np. z więcej niż trzema słupkami.
W psychologii łamigłówka ta jest jednym z testów na kojarzenie.

                                                                                         Pozdrawiam P.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s