Matematyka przy kawie cz.1

Zakładamy, że rozmawiamy w luźnej atmosferze przy dobrej, świeżo zmielonej kawie z osobą, która właśnie zraziła się do matematyki, która na zajęciach uprawiała raczej zapamiętywanie, a nie autentyczne rozważanie problemów.
Z osobą, która nie widzi związku matematyki z otaczającą nas rzeczywistością. Jak przekonać kogoś, że matematyka może być fascynująca, intrygująca, a nawet zabawna, że matematyczne myślenie sprawia sporą frajdę, że nasz umysł uwielbia zagadki i zrobić to przy kawie w 5 minut bez jakiegoś złożonego wykładu, od tak na kartce papieru czy serwetce? Podam Wam prosty, ale intrygujący trick matematyczny, który posłuży rozrywce, pobudzeniu wyobraźni, przypomnieniu sobie o naturalnej radości zajmowania się liczbami. Trick ten znany jest zapewne wielu matematykom, ale niekoniecznie ludziom, którzy za nią nie przepadają. Przejdźmy zatem do zagadki.

Zabieramy ze stołu kartkę papieru, po czym mówimy:- Zapiszę tu coś, nieważne co to jest i nie pokaże Ci tego od razu, ale wrócimy do tego na końcu. Kartkę następnie składamy kilka razy i odkładamy na bok tak, aby nikt nie widział co tam jest napisane.

Potem mówimy coś w stylu:

– Matematyka jest nudna tak? To może pogadajmy o liczbach trzycyfrowych. Trzycyfrowa, to np. 637 – proste. To teraz ty podaj mi jakąś liczbę trzycyfrową.

* Hmm… no to może 147.

– Dobra, super to teraz moja kolej. Niech będzie – nie wiem, może 852? Dobra, to jeszcze jedną dajesz.

* No niech będzie 689.

– Okej, to teraz znowu moja kolej, niech będzie 310. Myślę, że wystarczy. Zgodzisz się ze mną, że nie miałem żadnej możliwości wiedzieć jakie liczby podasz?

* No tak, zgadzam się.

– To teraz weź kalkulator i zsumuj wszystkie te liczby, a następnie zobacz co jest napisane na zwiniętej karteczce.

Wynik dodawania tych liczb wyniesie 2635. Zgadnijcie, jaka liczba będzie na karteczce? Tak, 2635! Zastanawiacie się teraz jak to możliwe, a więc już tłumaczę. Otóż polega to na tym, że jakiejkolwiek by ktoś liczby nie dał zawsze następuje nasza kolej i my specjalnie podamy taką wartość, żeby suma cyfr zawsze wynosiła 9. Czyli jak ktoś podał 147 to my musimy podać liczbę 852 ponieważ 1+8=9, 4+5=9 i 7+2=9. Więc pewne jest, że para tej liczby wynosi 999 to samo robimy w przypadku drugiej pary liczb. Stąd z góry wiemy, że suma tych dwóch liczb wynosi 1998, a jako, że my podaliśmy pierwszą liczbę mamy wpływ na to, jaki będzie końcowy wynik.

1kawa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s