Szkoła pitagorejska

Założony przez Pitagorasa związek miał przede wszystkim charakter etyczno-religijny. Należeć mogli do niego tylko wtajemniczeni. Podstawą przyjęcia był pięcioletni okres próbny. Co ciekawe, nie istniały ograniczenia ze względu na płeć.

 Dla uczczenia swojego nauczyciela wiele własnych odkryć pitagorejczycy nazwali jego imieniem. Trudno dziś jednoznacznie określić, kto jest ich autorem. W pierwszym etapie działalności  Pitagorejczycy uporządkowali terminologię geometryczną – wprowadzając pojęcia, które w niezmienionym kształcie przetrwały do dziś, m.in. punktu, prostej, równoległości, prostopadłości, płaszczyzny, odcinka, kąta ( w tym wpisanego, dopisanego i środkowego), figur przystających i podobnych. Uporządkowali też i dowiedli wiele faktów z zakresu arytmetyki i geometrii.

Liczby wyobrażali sobie jako punkty, które rozmieszczali w postaci foremnych figur geometrycznych. Otrzymywali w ten sposób liczby: trójkątne, czworokątne, pięciokątne, itd.

pitagor1

Pitagorejczycy dzielili liczby na parzyste i nieparzyste. Dokonywali również podziału na liczby  pierwsze i  złożone. Badając własności liczb złożonych, pierwsi zwrócili uwagę na prawa podzielności.

Wprowadzili pojęcie liczb doskonałych.

pitagor2
Doskonałe są np.  6=1+2+3  ;   28=1+2+4+7+14

Zajmowali się również liczbami zaprzyjaźnionymi. 

pitagor3
Parą takich liczb są np. 220 i 284.

Warto jeszcze powiedzieć, co rozumiemy przez trójki pitagorejskie. Są to liczby spełniające równanie  x2 + y2 = z2. Najmniejsza trójka pitagorejska, to (3, 4, 5).

Pozdrawiam P.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s