EUKLIDES

euklides

Euklides z Aleksandrii to słynny grecki matematyk pochodzący z Aten. Był on autorem „Elementów”, które uznano za jedno z najwspanialszych dzieł naukowych na świecie i przetłumaczono na wiele języków. Jest to księga, która przez całe wieki była podstawą nauczania matematyki.

Euklides  opracował szereg twierdzeń opartych na własnych obserwacjach oraz doświadczeniach. Jednym z pierwszych jest algorytm Euklidesa, używany w języku programowania c++. Polega on na wyznaczaniu wspólnego największego dzielnika dwóch liczb. Służy on do skracania ułamków oraz wyznaczaniu najmniejszej wspólnej wielokrotności (NWW).

Natomiast najbardziej znanym twierdzeniem opracowanym przez uczonego jest teoria, mówiąca, iż pole kwadratu zbudowanego na wysokości trójkąta prostokątnego poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego jest równe polu prostokąta o bokach równych odcinkom, na które ta wysokość podzieliła przeciwprostokątną.

Teorie te stanowią podstawy matematyki i są fundamentem wielu bardziej zaawansowanych twierdzeń matematycznych. Ich użycie we współczesnym świecie nie kończy się na suchych twierdzeniach o podłożu tylko teoretycznym. Używa się ich w pisaniu wszelkich programów komputerowych, gier. Służą też do obsługi wielu maszyn.

Euklidesowi przypisuje się autorstwo następującej zagadki:

„Muł wraz z osłem człapały drogą w upalny dzień. Każdy z nich niósł na grzbiecie  kilka identycznych, ciężkich worków. Osioł zaczął okrutnie jęczeć i skarżyć się na swój los, aż w końcu  zdenerwowało to muła:
— Czy ty masz powody narzekać, zwierzaku leniwy? Gdybyś oddał mi jeden worek ze swojego grzbietu, miałbym ich dwa razy więcej od ciebie! Ale gdybym to ja oddał tobie jeden worek , to wówczas nasze ładunki byłyby równe.
Ile worków niósł osioł, a ile muł?”

 Spróbujcie ją rozwiązać 

                                                                                                                                             Pozdrawiam P.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s