Czym była Lwowska Szkoła Matematyczna ?

Lwowską Szkołę Matematyczną tworzyło grono ludzi, którzy spotkali się po I wojnie światowej we Lwowie. Byli oni szczególnie utalentowani. Pracowali zupełnie inaczej, niż zazwyczaj wyobrażamy sobie pracę na uczelni, gdzie samotnicy siedzą zamknięci w gabinetach. Matematycy ze Lwowa czas spędzali najczęściej w kawiarniach, gdzie omawiali wiele zagadnień.

Była to grupa ponad dwudziestu uczonych. Pochodzili oni z różnych środowisk, mieli inne charaktery, osobowości, a jednak potrafili współpracować. Do tej grupy obok Banacha i Steinhausa należeli m.in. Stanisław Mazur, Władysław Orlicz, Stanisław Ulam czy Władysław Nikliborc.

Hugo Steinhaus pochodził z bogatej żydowskiej rodziny adwokatów i polityków, był zamożny i uporządkowany, wręcz pedantyczny, surowy wobec studentów.
Banach nigdy nie skończył studiów, choć jego nazwisko wymieniane jest dziś obok Euklidesa i Pitagorasa.
Inny matematyk ze Lwowa – Stanisław Ulam – podczas II wojny światowej trafił do grona kilkudziesięciu najwybitniejszych uczonych swoich czasów, którzy w USA pracowali nad konstrukcją bomby atomowej.
Stanisław Mazur był z kolei jeszcze przed wojną ideowym komunistą.
Najbardziej wyrazistą postacią tego środowiska był jednak Stefan Banach. Steinhaus mawiał, że jego najważniejszym wkładem w naukę jest „odkrycie” Banacha. Trafił na diament, ale też zrobił wszystko, aby umożliwić mu karierę.

Dorobek Lwowskiej Szkoły Matematycznej uznawany jest dzisiaj za najważniejszy wkład nauki polskiej w gmach nauki światowej. Jest wykorzystywany m.in. w ekonomii i teorii gier. Za tymi osiągnięciami stali wspaniali ludzie i cudowni indywidualiści .

Kolejny artykuł już wkrótce 🙂

Pozdrawiam P.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s